Narlıdere’de imzalar yerel eşitlik için atıldı

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Belediye Meclisinden aldığı yetki ile ‘Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’na imza attı. Başkan Engin, “Narlıdere Belediyesi olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve bu konuda çeşitli politikalar üretilmesi noktasındaki çalışmalarımıza her geçen gün yenilerini eklemeye devam edeceğiz. İmzacısı olduğumuz Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı da bu çalışmalarımızda bizi teşvik edecek” diye konuştu.

Narlıdere Belediyesi, ‘Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladı. Belediye binasında düzenlenen törene Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, CHP Narlıdere Kadın Kolları Başkanı Ömür Gürokur, Narlıdere Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Banu Ufacık ve Pakize Ateş Kadın Danışma Merkezi Müdürü Semra Pektopal katıldı. Söz konusu sözleşmenin imzası için Narlıdere Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Başkan Engin’e imza yetkisi verilmişti. Yerelde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması konusunda somut taahhütleri içeren Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’nın imzasıyla 2 yıl içerisinde geniş katılımlı bir yöntemle ‘Eşitlik Eylem Planı’ hazırlanacak. 8 alt başlık ve 30 maddeden oluşan sözleşme ile kadınların politik ve kamusal karar alma mekanizmalarının tüm aşamalarına eşit bir şekilde katılımının sağlanması hedefleniyor.

“BİZİ ÇALIŞMALARIMIZDA TEŞVİK EDECEK”

Kadınların eşit haklara kavuşması için atılan her adımı desteklediklerini söyleyen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Dünya Ekonomik Forumu’nun 4 temel alanda hazırladığı Küresel Cinsiyet Farkı Raporu’na göre eşitsizliklerin giderilmesinde aradaki farkın ancak 131 yılda kapanacağı öngörülüyor. Avrupa, 500 yıllık mücadelenin sonunda belli bir noktaya geldi. Bizim de bu konuda ülke olarak karnemizin iyi olmadığını biliyoruz. Bu durumu düzeltmeye yerelden başlamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’nın hâlihazırda var olan ve kronikleşen eşitsizliklerin giderilmesinde, kadına şiddetin önlenmesinde önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayamayan ülkelerin insani ve ekonomik kalkınmada ilerlemesi mümkün görünmüyor. Biz de Narlıdere Belediyesi olarak bu konuda birçok çalışmaya imza attık. Nar Çiçekleri Anaokullarımıza çalışan annelerimizi destekledik, kurduğumuz Üretici Kadın Kooperatifimizle kadınlara istihdam sağladık. Yine İzmir Büyükşehir Belediyemizle birlikte açtığımız Meslek Fabrikamızla kadınlara yeni istihdam kapıları yaratıyoruz. Narlıdere Belediyesi olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve bu konuda çeşitli politikalar üretilmesi noktasındaki çalışmalarımıza her geçen gün yenilerini eklemeye devam edeceğiz. İmzacısı olduğumuz Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı da bu çalışmalarımızda bizi teşvik edecek. Toplumsal cinsiyet eşitliğine sekte vuracak her türlü eylem ve söylemin de karşısında olduğumuzu önemle vurguluyoruz” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*